7 pożądanych erpegów

Krąży po G+ mem #7RPGs (w które ostatnio zagraliście). Moja lista jest po prawej, więc zamiast tego dam 7 gier, w które chciałabym zagrać. Kolejność alfabetyczna.

Bacchanal, Paul Czege. Plotka głosi, że ta gra została napisana dlatego, że autor chciał nauczyć się tworzyć erotyczno-seksualne opisy. Orgia w starożytnym Rzymie. Ciekawym zabezpieczeniem jest to, że postacie graczy nie wchodzą ze sobą w bezpośrednią interakcję (choć można nawiązywać do miejsc i postaci wprowadzonych przez innych graczy).

Clay that Woke, Paul Czege. Minotaury w starożytnym mieście o nazwie Degrengolada, otoczonym przez dżunglę. Minotaury, które przestrzegają Reguły Milczenia: nie okazuj pragnień, nie wymawiaj imion kobiet – a jeśli im się nie uda, wpadają w szał i niszczą wszystko na swej drodze. Świat dziwaczny i niezwykły, w którym na porządku dziennym są dziwaczne wierzenia i myślenie quid pro quo. Mocny setting, emocjonalne konflikty.

Dog Eat Dog, Liam Liwanag Burke. Gra o kolonializmie i asymilacji Wysp Australii i Oceanii. W tej niewielkiej książeczce autor zawarł krótką historię kolonializmu na Pacyfiku oraz sposoby modyfikacji gry na inne settingi. „To nie jest gra o tym, jak kolonializm kradnie zasoby. To gra o tym, jak kolonializm kradnie tożsamość”.

Kagematsu, Danielle Lewon. Samotny samuraj wjeżdża do wioski, która jest zagrożona. Kilka kobiet próbuje pozyskać jego względy lub uwieść go, żeby zatrzymał się i ocalił ludzi przed zagładą. Ciekawym elementem jest założenie, że Samuraja zawsze gra jedyna kobieta, a wioskowe kobiety są grane przez mężczyzn/ chłopców. Gra o miłości.

Poison’d, D. Vincent Baker. Piraci są okrutni i źli. Na starcie gracz/ka wybiera grzechy, które jej postać popełniła (np. morderstwo, sodomia, bluźnierstwo). Później wybiera, co postać wycierpiała z rąk swojego byłego kapitana (np. wcielenie siłą do załogi, tortury, napiętnowanie). Gra jest okrutna i bezpardonowa, wymaga bardzo zaufanego towarzystwa. (Tutaj konieczne jest „I will not abandon you”).

Saga of the Icelanders, Gregor Vuga. Hack na Apocalypse World, Islandzka Saga. Interesujące są tu dla mnie postacie i sposób podejścia do płci. Archetypy są wyraźnie podzielone na te, które mogą być płci (gender) żeńskiej i męskiej – i jest to (z nielicznymi wyjątkami) rozłączne. Dodatkowo każda płeć ma inny zestaw ruchów wynikających z jej roli płciowej, przy czym – co warto podkreślić – oba zestawy równie mocno wpływają na tworzenie opowieści. Warto przeczytać też esej Elin Dalstål o miłości, małżeństwie i seksualności w średniowiecznej Islandii.

Steal Away Jordan, Julia Bond Elingboe. Gra o niewolnictwie. Ciekawe elementy mechaniczne: ponieważ jesteś niewolnikiem, nie możesz wybrać imienia swojej postaci – to MG nadaje jej imię; gracz dostaje 1 kostkę za każde 10$ wartości swojej postaci (zwykle 10 – 12 kostek, wyliczone na podstawie tego, czy postać jest karna, zdrowa, silna, co potrafi itd).

Jest tu chyba jakiś wzór w tych pożądanych grach. To oczywiście nie wszystko, co bym chciała, jest kilka innych gier jeszcze – ale to dobry początek.


Reader Comments

  1. Poison’d tylko kojarzę, a to za sprawą afery/flejmu jaki nastał po tym jak ktoś publicznie napisał (chyba na RPGnet), że gracze zgwałcili i zabili na sesji chłopca okrętowego. I to chyba nawet najpierw zabili, a później zgwałcili.

    1. No cóż, jest to jak najbardziej legalna akcja, pytanie, jakie miało to znaczenie dla graczy i w fikcji. Na The Walking Eye jest niezły zapis sesji w Poison’d. Oczywiście ostrzeżenia przed triggerem: gwałt, graficzna przemoc i pewnie więcej, z tego co pamiętam.

    1. Ja nie mam takiej listy. Może jako gracz chciałbym sobie zagrać w Iron Kingdoms, może w nowe Star Wary. A to jakoś tak bez parcia dużego.

  2. Nie wiem, dla mnie Hot pisze się z dużej litery, bo jestem fanem Kultu. A co do Hot War, to jest to kontynuacja Cold City – czyli bardzo fajnej gry. W sumie nie, podręczniki nie wzbudzają we mnie, a w szczególności pożądania.

  3. W Dog Eat Dog też bym chętnie pograł.
    Trochę recek czytałem i bardzo mnie zaciekawił.

Comments are closed.